برق صنعتی

کافه تکنیک ، کافه ای برای آموزش و یادگیری

برق صنعتی چیست ؟

برق صنعتی :  به معنای کنترل سه فازی است که وارد یک کارخانه و یا کارگاه می‌گردد. در واقع از این برق سه فاز برای خاموش، روشن و کنترل کردن وسایل صنعتی استفاده می‌کنند ،برق صنعتی یعنی شبکه سه فاز و قدرت و تجهیزات قدرت،مثل موتورهای سه فاز،برق صنعتی یعنی کاربرد برق در صنعت.اینکه انرژی الکتریکی در یک کارگاه یا کارخانه صنعتی به چه صورت استفاده یا کنترل می شود

  یا به عبارتی دیگر برق صنعتی عبارت است از روشها و تکنیک هایی جهت کنترل و استفاده از برق در صنعت وساختمان.شاید در ذهن به این صورت تداعی شود که برق صنعتی یعنی شبکه سه فاز و قدرت و تجهیزات قدرت،مثل موتورهای سه فاز،ژنراتورها ولی در بعضی ازمواقع از تجهیزات برق صنعتی در ساختمان هم استفاده میشود ؛ مانند تابلوهای کنترل تجهیزات ساختمان از راه دور 

الکتروموتور چیست؟

الکتروموتور چیست؟ یک موتور الکتریکی ، الکتریسیته را...

بیشتر بخوانید

تابلو برق قطعه‌ای می‌باشد که وسایل و لوازم برق در صنعت در آن قرار داده شده است. از تابلو برق برای کنترل مراحل صنعتی و پخش برق بین دستگاه‌ها استفاده می‌شود. تابلو برق صنعتی از اجزای مختلفی تشکیل شده است که عبارتند از: فیوز، ترانس جریان، لامپ سیگنال، بی متال، کلید اتوماتیک، کلید سلکتوری کلید محافظ جان، رله، کور بالانس، شستی استاپ و استارت و … . تابلو برق‌های صنعتی به چند بخش مختلف تقسیم می‌شوند که این تقسیم بندی مطابق با کارکرد، محل قرارگیری، ایستایی و شکل ساختمان انجام می‌گیرد.

برق صنعتی

انواع تابلو های برق

تابلو برق ایستاده

این تابلوها به عنوان سیستم های کنترل قلب تپنده ی ماشین های صنعتی شناخته می شوند. با استفاده از این تابلو ها می توانید به امکانات کنترلی و نظارتی بیشتر دست یابید. علاوه بر آن امکان تغییر برنامه را نیز بدست می آورید. تابلو کنترل یک پروسه صنعتی به شما کمک می کند تا به راحتی در سیستم عیب یابی نمایید.

تابلوهای اصلاح ضریب قدرت که به عنوان تابلوهای بانک خازنی نیز شناخته می شوند. باعث کاهش توان راکتیو در سیستم شده، و کاهش تلفات سیستم و افزایش راندمان را به دنبال دارند. علاوه بر آن استفاده از این تابلو های برق صنعت کمک می کند تا مصرف برق به میزان قابل توجهی کاهش یابد. و….

تابلو های توزیع برق صنعتی معمولا در محیط های کارخانه ای، مصارف عمومی، تامین برق ماشین آلات، فرودگاه ها، بیمارستان ها و… مورد استفاده قرار می گیرند. این تابلو  به صورت ایستاده، بارانی و دیواری تولید می شوند.  باید بگوییم در واقع این تابلو های برق به عنوان یک منبع تغذیه، با حفاظت بالا نسبت به دیگر تابلو ها در مراکز مهم و بزرگ مورد  استفاده قرار می گیرند. 

از دیگر دسته بندی تابلو های برق که در مراکز مهم مورد استفاده قرار می گیرند، تابلو های حفاظت و کنترل هستند. این تابلو ها معمولا به منظور راه اندازی و کنترل خطوط در مترو ها و کارخانه های بزرگ استفاده می شوند. تابلو های حفاظتی و کنترلی معمولا پارامتر های ولتاژ، جریان برق، توان و… را اندازه گیری و ثبت می کنند. و….

 

بازگشت به بالا