انواع نسخه های ویندوز 7

ورژن‌ها و ویرایش‌های مختلف ویندوز 7

برای کاربران خانگی تفاوت بین ویندوزهای 32 بیتی و 64 بیتی وقتی ملموس می‌شود که منابع سخت‌ افزاری سیستم‌ شان بیش از آن چیزی است که ویندوزهای 32 بیتی می‌توانند به کار گیرند.
به عنوان مثال ویندوزهای 32 بیتی، بیش از 4 گیگابایت (حدود 5/3 گیگابایت) حافظه اصلی (RAM) را نمی‌توانند به کار گیرند. از همین رو اگر یک نرم‌ افزار قدرتمند ویرایش فیلم نسخه 64 بیتی تهیه کرده‌اید و برای این که در استفاده از آن مشکلی نداشته باشید، 8 گیگابایت رم خریداری کردید، چاره‌ای ندارید غیر از این که از ورژن 64 بیتی ویندوز استفاده کنید. برای انتخاب ویرایش (Edition) مناسب ویندوز نیز باید با امکانات هر کدام از آنها آشنا باشیم

انواع نسخه های ویندوز 7

ویندوز 7 نسخه آغازین (Starter)

این نسخه پایین‌ترین امکانات ویندوز را دارد، یک نسخه صرفاً 32 بیتی از ویندوز 7 که برای استفاده کاربران در کشورهای درحال‌توسعه تهیه شده است تا ابتدایی‌ترین نیازهای کاربران را رفع کند.

ویندوز 7 آغازین رابط کاربری گرافیکی Aero Glass را که در همه نسخه‌های دیگر ویندوز 7 (به‌جز ویندوز 7 خانگی پایه) موجود است، ندارد و به‌طور هم‌زمان تنها سه برنامه را می‌تواند اجرا بکند. این ویندوز شامل نسخه‌های اصلاح‌شده‌ای از نوار وظیفه (Taskbar) و فهرست‌های پرش، پخش‌کننده رسانه ویندوز، امکان اشتراک فایل گروه خانگی (Home Group) (کاربر می‌تواند عضو گروه خانگی شود ولی نمی‌تواند آن را خود ایجاد بکند) و دیگر خصوصیات اولیه مانند مرکز اقدام (Action Center) و پشتیبان گیری (Backup) و بازیابی (Restore) است.

نسخه آغازین در فروشگاه‌های خرده‌فروشی عرضه نمی‌شود و صرفاً به صورت از پیش نصب‌شده بر روی رایانه‌های جدیدی که شرکای سخت‌افزاری مایکروسافت (OEM) می‌سازند نصب خواهد شد.

نسخه خانگی پایه ویندوز 7 (Home Basic)

سخه خانگی پایه از نظر امکانات بین نسخه آغازین و خانگی پریمیوم قرار می‌گیرد. همه امکانات نسخه آغازین ویندوز 7 را دارد و مانند آن، تنها از طریق شرکای سخت‌افزاری مایکروسافت در کشورهای درحال‌توسعه عرضه خواهد شد. همچنین همانند نسخه آغازین شامل رابط کاربری Aero Glass نخواهد بود.نسخه خانگی پایه از نظر امکانات بین نسخه آغازین و خانگی پریمیوم قرار می‌گیرد. همه امکانات نسخه آغازین ویندوز 7 را دارد و مانند آن، تنها از طریق شرکای سخت‌افزاری مایکروسافت در کشورهای درحال‌توسعه عرضه خواهد شد. همچنین همانند نسخه آغازین شامل رابط کاربری Aero Glass نخواهد بود

نسخه خانگی پریمیوم ویندوز 7

نسخه خانگی پریمیوم ویندوز 7 همه امکانات نسخه‌های آغازین و خانگی پایه و چند امکان دیگر را با هم دارد. این مهم‌ترین نسخه خرده‌فروشی ویندوز است که تقریباً همه مصرف‌کنندگان استفاده می‌کنند. نسخه خانگی پایه ویندوز 7 در سراسر جهان در اختیار شرکای سخت‌افزاری مایکروسافت قرار می‌گیرد و در فروشگاه‌های خرده‌فروشی برای نصب بر روی رایانه‌های جدید عرضه می‌شود.

نسخه خانگی پریمیوم ویندوز 7 گامی رو به جلو نسبت به نسخه خانگی پایه محسوب می‌شود که شامل رابط کاربری گرافیکی Aero Glass و خصوصیات ناوبری جدید ویندوز مانند Aero Glass، پس‌زمینه Aero، ویندوز تاچ، ایجاد گروه خانگی، مرکز رسانه، پخش و ایجاد دی‌وی‌دی، بازی‌های پریمیوم و مرکز تحرک می‌شود.

نسخه حرفه‌ای ویندوز 7

این نسخه از ویندوز در سراسر جهان برای شرکای سخت‌افزاری و در خرده‌فروشی‌ها در دسترس است و امکانات نسخه خانگی پایه را دارد، با این تفاوت که امکانات شبکه‌بندی و حفاظت داده برای کسب‌وکارهای کوچک و افرادی که به طور مداوم در خانه کار می‌کنند را نیز دارد.

Windows 7 Enterprise

Windows 7 Enterprise تنها تحت لیسانس volume موجود است و تمام ویژگی های Windows 7 Professional را به همراه امنیت و امکانات شبکه بیشتر دارد.امکانات و ویژگی هایی که Enterprise را از Professional متفاوت می کنند این چنین اند:

  • Bitlocker: داده ها را بر روی دیسک های داخلی و خارجی کدگذاری می کند.
  • DirectAccess: اتصال به شبکه شرکت ها بدون شبکه اختصاصی مجازی(وی پی ان)
  • AppLocker: از اجرای نرم افزارهای غیر مجاز جلوگیری می کند.
  • BranchCache: سرعت دسترسی به فایل های بزرگ از راه دور در دفاتر شعبه های دیگر را افزایش می دهد.
  • Multilingual User Interface: رابط کاربری چند زبانه (MUI)
  • UNIX Application Support: پشتیبانی از نرم افزارهای یونیکس

Windows 7 Ultimate

نسخه نهایی ویندوز 7 است که تمامی امکانات نسخه های دیگر را دارد و می توان از آن به عنوان نسخه Enterprise مخصوص مصرف کننده های خانگی یاد کرد. Ultimate گران ترین نسخه از ویندوز 7 است. اکثر کاربران معمولی به تمام امکانات امنیتی و شبکه ای این نسخه نیاز ندارند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا