کیس کامپیوتر چیست؟

کیس کامپیوتر

اگر شما نخواهید از یک کیس کامپیوتر استفاده کنید می توانید تمام قطعات داخل آن را روی یک میز کنار بقیه قطعات بچینید و شروع به استفاده از کامپیوتر کنید.

کیس وسیله ای است که این قطعات کامپیوتری را برای شما جمع آوری و منظم می کند. وجود کیس علاوه بر اینکه به شما در منظم کردن سیستم تان کمک می کند می تواند قطعات داخل سیستم شما را نیز از گرما در امان نگه دارد.

شما با خرید کیس می توانید سیستم خود را به خنک کننده مجهز کنید تا از آسیب هایی که گرما به سیستم شما وارد می کند جلوگیری کنید.

کیس کامپیوتر تنها جعبه ای فلزی یا پلاستیکی نیست. کیس ها علاوه بر اینکه باعث زیبایی سیستم ما می شود از قطعات ما هم در برابر ضربه ها و شوک ها محافظت می کند.  

کیس های کامپیوتر براساس جنس بدنه، قابلیت های برند و…قیمت گذاری می شوند که قیمت آن ها بین چند ده هزار تومان تا چند میلیون تومان متغیر است.

گردش هوا

اگر کیس فقط برای نگه داشتن قطعات اصلی نیست، پس چه کاربردی دارد؟ یکی از این کاربردها گردش هواست که از جمله مهم ترین موارد هم به شمار می رود. قطعات داخل کیس ممکن است به شدت داغ شوند و افزایش دما سرعت تخریب آنها را بالاتر می برد. گردش هوا با خنک کردن قطعات، پایداری عملیات و دوام آنها را افزایش می دهد.

بسیاری از کیس ها، یک یا دو فَن اصلی دارند. برخی دیگر به چند محل مخصوص برای نصب فن های بیشتر مجهز شده اند. فن های 140 و 120 میلیمتری برای کیس های حرفه ای متداول هستند ولی روی کیس های کوچک تر از فن های 80 میلیمتری استفاده می شود. فن های 92، 60 و 40 میلیمتری کاربردهای کمتری دارند.

گردش هوای درون کیس به یک علم تبدیل شده و بر اساس سه مدل اصلی کار می کند:

  • فشار منفی: زمانی که توان خروجی از توان ورودی بیشتر باشد، گرادیان فشار منفی ایجاد شده و هوای داغ را به شکل مؤثری از کیس بیرون می کشد.
  • فشار یکسان: توان ورودی و خروجی برابر است و یک تونل باد درون کیس ایجاد می شود تا هوای داغ را جابجا کند.
  • فشار مثبت: توان ورودی بیشتر از توان خروجی است و گرادیان فشار مثبت، هوای داغ داخل کیس را با فشار خارج می کند.

عایق نویز

کاهش سر و صدا و لرزش فن های جانبی اقدام مؤثری برای کاهش نویز است ولی در یک کامپیوتر عادی چند فن دیگر هم داریم، از جمله فن پاور، فن سی پی یو و فن کارت گرافیک (که در برخی نمونه ها به سه عدد می رسد). بنابراین کیس باید نقش کاهش نویز را به خوبی ایفا کند.

متداول ترین روش کاهش نویز در تمام سخت افزارها، عایق سازی است. عایق کردن قطعات مرتعش با سیلیکون یا لاستیک می تواند انتقال نویز را تا حد زیادی کاهش دهد، ضمن اینکه روش بسیار کم هزینه ای محسوب می شود

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا